- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4 -LATKÓW
Temat: Przygotowania zwierząt do zimy na podstawie teatrzyku „Leśne zwierzęta”
Cel ogólny: Pokazanie na wybranych przykładach, jak zwierzęta przygotowują się do zimy
Cele szczegółowe:
- tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej
- rozwiązywanie prostych zagadek słownych
- klasyfikowanie zwierząt tworząc zbiory wg jednej cechy
- tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, umiejętność skupienia uwagi, rozwijanie mowy, logicznego myślenia,
- rozwijanie zainteresowań zabawami teatralnymi
- wspieranie samodzielnych działań dziecka
- tworzenie warunków sprzyjających aktywności ruchowej dziecka
Metody:
- czynna: zadań stawianych dzieciom
- percepcyjna
- słowna: teatrzyk, rozmowa, zagadki, objaśnienia
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce: podkłady muzyczne do zabaw, sylwety zwierząt do teatrzyku kukiełkowego, scenka do teatrzyku, zagadki, sylwety zwierząt – do zagadek słownych, ilustracje zwierząt przygotowujących się do zimy – ich legowiska, sylwety zwierząt leśnych, domy, sylwety i cienie zwierząt, opaski na głowę – wiewiórki, książka M.Koteckiej „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt”, emblematy z obrazkami przedstawiającymi: jeża, niedźwiedzia i wiewiórkę, ziemniak, wykałaczki, plastelina, goździki.
Przebieg:
1.Przywitanie wspólną zabawą integracyjną „ Wszyscy są…” (Klanza).
Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja – każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko
Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.2. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. „Leśne zwierzęta”
(tekst własny) N – niedźwiedź, W – wiewiórka, J - jeżyk
N: Idę właśnie ułożyć się do snu
najadłem się dużo, ale to bardzo dużo.
Mam tłuściutki brzuszek,więc mogę długo spać i nie będę głodny.
A kto tam jeszcze buszuje w krzakach?
Ach, to ty wiewiórko.W: Witaj niedźwiadku.
N: Wiewiórko, co robisz?
W: Zbieram zapasy
na czas, gdy zima biała
przykryje śniegiem lasy.
Zrobiłam zapasów tyle,że mogę nie wychodzić całą zimę.
Orzechy, szyszki i żołędzie
jakoś to będzie, jakoś to będzie.
Misiu, widziałeś gdzieś jeżyka?
N: Nie, nie widziałem,
ale od innych zwierząt słyszałem,
Że do snu się już wybiera
całą jesień listki zbierał.
J: Och, witajcie przyjaciele
czasu wprawdzie mam niewiele,
ale szczerze was zapytam
Czy o zimie już myśleliście?
Swoje mieszkanie już znaleźliście?
N: Ja jaskinię mam gotową
No i zaraz pójdę spać.
W: Moja dziupla też gotowa
A zapasów mam - ho, ho!
J: Więc kochani przyjaciele
ja też wkrótce się położę
pod listkami, w ciepłej norce
aż się zimy skończy czas.
W: A kto pomoże tym zwierzętom,
Które zimę w lesie spędzą?
N: Leśniczy będzie o nich pamiętał
i kiedy śniegu będzie bez liku
znajdą jedzenie w leśnym paśniku.
Ptaki też trudny zimą czas mają,lecz dobre dzieci je dokarmiają
dadzą słoninkę oraz ziarenka
myślę, że będą o ptakach pamiętać.
3. Rozmowa nt. teatrzyku
Jakie zwierzątka spotkały się w lesie?
Co robiła wiewiórka?
Po co zbierała orzeszki i żołędzie?
Gdzie wiewiórka spędzi zimę?
Gdzie niedźwiadek spędzi zimę?
Czy on również gromadzi zapasy?
Gdzie jeżyk spędzi zimę?
Kto nakarmi zwierzątka, które nie zasypiają na zimę?
A kto pomoże ptakom?
4. Zabawa ruchowa: „Wiewiórki z dziupli” – reakcja na sygnał słuchowy.
5.Odgadywanie zagadek „O kim mowa?”. Wskazywanie odpowiednich zwierząt na obrazkach.
Kolczasty zwierzaczek
Ma z igieł kubraczek.
Latem deptał po borze
A wkrótce zaśnie w norze. /jeż/
W dziupli swej na drzewie,
Gdy nikt o tym nie wie
Orzechów zapasy
Zbiera na złe czasy. /wiewiórka/
Czasem miodek mu się śni,
Gdy twardo przez całą zimę śpi. /niedźwiedź/
6.Zabawa kołowa ze śpiewem i podkładem muzycznym: „Stary niedźwiedź”.
7.Ćwiczenia klasyfikacyjne: „Kto śpi, a kto nie śpi w czasie zimy”.
8.Ćwiczenie spostrzegawczości – dobieranie cienia do sylwety-postaci zwierząt.
9.Zabawa inscenizowana przy piosence pt. Jeżyk”.
10.Zabawa kołowa: „Jeżyk”.
11.Praca plastyczna - wykonanie jeża z wykorzystaniem ziemniaka i wykałaczek /słuchanie muzyki relaksacyjnej/, omówienie prac, eksponowanie prac przez dzieci, opisywanie wrażeń.
12.Pomoc dzieci w pracach porządkowych.
13.Refleksja podsumowująca zabawę „Gdybyś mieszkał w lesie, jakim zwierzątkiem chciałbyś być …” (dziecko wybiera zwierzątko, n-lka zawiesza dziecku emblemat z tym zwierzątkiem).
Opracowała
mgr Elżbieta Słupik