- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 3-latki
Kompleksowy temat zajęć: Przyszła do nas jesień
Cele ogólne:
Rozbudzenie zainteresowań światem przyrody: poznanie oznak jesieni;
Kształtowanie motoryki w zakresie zwinności, zręczności, szybkości; rozwijanie zdolności naśladowczych, spostrzegawczości, wykonywanie ćwiczeń równoważnych.
Rozwijanie zdolności manualnych i dbałości o estetykę pracy.
Formy organizacyjne:
praca z całą grupą
praca w małych grupach
Środki dydaktyczne: parasol, brystol w kolorach brązowym i żółtym, klej, bibuła zielona.
Przebieg zajęć:
I. Zabawa ruchowa „Wiewiórki”. Dzieci dobierają się w trójki, dwie osoby tworzą dziuplę, trzecia osoba jest wiewiórka. „Wiewiórki” poruszają się po sali w rytm piosenki, kiedy piosenka cichnie dzieci chowają się do dziupli. Zamiana dzieci
w parach.II. Zajęcia planowane oraz praca w małych grupach.
1. „Portret jesieni” – zestaw ćwiczeń w formie opowieści ruchowej. Wyróżnienie elementów charakterystycznych dla jesieni (liście, kasztany, owoce, szyszki, żołędzie, grzyby). Aneks 1
2. Słuchanie wiersza T. Śliwiaka ”Idzie jesień”.
Idzie łąką, idzie polem
pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.
Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest!
Zabawa ruchowa „Słońce świeci, pada deszcz”. Nauczyciel ma parasol, dzieci pamiętają z wiersza, że gdy jesień zamknie parasol – to świeci słońce, a gdy otworzy – pada deszcz. Nauczyciel zamyka i otwiera parasol, a dzieci spacerują lub chowają się w domu, którym jest wyznaczone miejsce - przy nauczycielce.
3. Odnalezienie w sali czterech kopert, w których znajdują się gotowe elementy do naklejania grzybów - tym samym zachęcenie dzieci do pracy w małych grupach.
„Muchomorek” – zajęcia z małą grupą. Naklejanie grzybków z gotowych elementów, omówienie jego budowy. Wyjaśnienie pojęcia – grzyb niejadalny. Rozwijanie sprawności manualnej i dbałości o estetykę pracy.
III. Zabawa ruchowa „Grzybowy slalom”
Aneks 1
„Portret Jesieni” - zestaw ćwiczeń w formie opowieści ruchowej.
Idziemy do lasu na jesienny spacer – marsz po sali.
W lesie rosną różne drzewa: wysokie – dzieci stają na palcach, ręce wyciągnięte w górę –
i niskie – przechodzą do przysiadu.W nocy padał deszcz, na dróżkach jest pełno kałuż – dzieci przeskakują z nogi na nogę.
Na drzewach widać jesienne kolorowe liście, którymi lekko porusza wietrzyk – dzieci kołyszą rękami w dowolnych kierunkach
Barwne liście wiatr gdzieś niesie – naśladowanie spadających liści.
Pod drzewami chodzi Jesień. Chodzi Jesień zadumana „Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdą chłody, deszcze, a tu szala nie mam jeszcze. Wiem, co zrobię!” - Jesień nazbierała liści i z pomysłu swego rada w długi rządek je układa – skłony przedstawiające zbieranie i układanie liści.
Truś - zajączek - przysiadł w trawie. Patrzy bystro i ciekawie. - Szal za krótki - pisnął - Szkoda! Muszę jeden listek dodać, bo wiem przecież doskonale, że są modne dłuższe szale – naśladowanie ruchów zająca, przysiad.
Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko liście porachował. - na szal ... Fiiu! ... jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! - I wnet zawiał porywiście: - Masz tu jeszcze cztery liście! – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.
Takie piękne! Takie duże! Lecz trzy spadły mi w kałużę!- dzieci przeskakują z nogi na nogę.
Przyfrunęły dwa wróbelki, każdy przyniósł liść niewielki. Już prezenty swoje kładą. Jesień woła: - Co za radość! - I uśmiecha się złociście: - Znów mam więcej o dwa liście. – naśladowanie lotu ptaków.
Przechodziły właśnie dzieci. – marsz. Patrzcie! Liście na bukiecik! I jak pięknie wietrzyk wieje, zaraz wszystkie nam przywieje – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.A tam patrzcie, grzybów kilka, pozbieramy do kącika, i kasztany i żołędzie pozbierajmy prędzej! prędzej! – skłony obustronne podczas marszu.
Grześ trzy zebrał, jeden Ola - i pobiegły do przedszkola – bieg w miejscu.
Po drodze deszcz nas zastał - naśladowanie padającego deszczu, a my biegiem do przedszkola – bieg w miejscu.
Teraz znowu grzeje słońce. Dzieci cieszą się i wesoło podskakują – podskoki obunóż.
Jesteśmy zmęczeni i po tak długim spacerze nareszcie odpoczniemy w sali – leżenie na dywanie.