- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
WĘDRÓWKI LEŚNYCH SKRZATÓW -
jesienne zabawy na świeżym powietrzu
Organizator: P –4 /dla dzieci grup starszych z przedszkoli z terenu Żor /
Miejsca zabaw: Leśny Ośrodek Ekologiczno – Edukacyjny / Piaskownia/ w Żorach
Data:
Prowadzące: Anna Ochojska – Nowak
Maria Brudny
Joanna Lamorska
Cel ogólny:
Uwrażliwienie dzieci na piękno jesieni poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.
Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, czerpanie radości z rekreacji na świeżym powietrzu. Znajomość charakterystycznych cech jesieni oraz zasad zachowania się w lesie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- obserwuje przyrodę wielozmysłowo,
- aktywnie uczestniczy w zabawach,
- potrafi współdziałać dążąc do osiągnięcia wspólnego celu,
- jest spostrzegawcze,
- bierze udział w tworzeniu jesiennego obrazu z materiałów przyrodniczych
- rozpoznaje popularne drzewa liściaste, zna wygląd ich liści i owoców,
Metody:
- Słowne – rozmowa, objaśnienia,- Olądowe – pokaz, obserwacja,
- Czynne - zadań stawianych do wykonania,
Forma:
Praca z całą grupą – cztery drużyny dzieci 5,6 – letnich z przedszkoli z terenu Żor
Pomoce:
Jednokolorowe chusteczki dla dzieci w celu oznaczenia drużyn, kukła krasnala, materiał przyrodniczy do wykonania jesiennego obrazu: kasztany, żołędzie, szyszki, liście, mech, klej wikol, płyty ze sklejki dla każdej drużyny, dwa koszyczki wykonane z plastikowych butelek dla każdej z drużyn, strzałki w czterech kolorach dla oznaczenia miejsca ukrycia zadań w lesie oraz zadania zapisane na kolorowych kartkach, punkty, medale dla każdego dziecka, dyplomy dla drużyn, poczęstunek.
Przebieg spotkania:
Gromadzenie się dzieci przy stolikach pod pergolą ; przydział odznaczenia drużyn
/ kolorowych chusteczek /, wybór kapitana drużyny i poznanie harcerki, która będzie się opiekowała drużyną podczas wykonywania zadań, rozdanie dzieciom kasztanów – każde dziecko zabiera dwa kasztany.
I. Wstęp
- Przejście na polankę - uroczyste powitanie wszystkich gości, zaproszenie do
zabawy wg M. Bogdanowicz „ Wszyscy pięknie się witamy”
- Zabawa „Na kasztankach sobie gram” – wykorzystanie naturalnych kasztanów
- Zwrócenie uwagi dzieci na miejsce w którym się znajdujemy, podanie nazwy:
„ Leśny Park Ekologiczno – Przyrodniczy,... – rozbudzenie zainteresowania dzieci
otaczającą przyrodą i jej pięknem, / zaimprowizowanie scenki...
... ale, ale czy coś mieni się tam w trawie
widzę w trawie czerwonego krasnoludka
recytacja przez naucz. fragmentu wiersza
M. Konopnickiej „ Krasnoludki”
„ Czy to bajka, czy nie bajka
myślcie sobie jak tam chcecie,
a ja przecież wam powiadam
krasnoludki są na świecie ...„
Krasnal pojawia się wśród dzieci, wita wszystkich i zaprasza na jesienny spacer po lesie.
Podczas spaceru trzeba mieć uszy i oczy szeroko otwarte ponieważ krasnoludki ukryły dla każdej drużyny specjalne zadania do wykonania jeżeli drużyny odnajdą zadania i zdobędą za każde prawidłowe wykonanie punkt to krasnal przydzieli wszystkim specjalne medale - Skrzata Wędrowniczka
II . Wykonywanie poszczególnych zadań przez drużyny
Drużyny dzieci wraz z harcerzami wyruszają na wędrówkę po lesie odszukując miejsca zaznaczone strzałką w odpowiednim kolorze i ukrytą pod nią kartę z zadaniem. Starają się prawidłowo rozwiązać zadanie, po czym harcerka przydziela drużynie punkt
1. Czy wiesz na jak nazywa się drzewo na którym rosną żołędzie ?
Odszukaj to drzewo, obejrzyj jego koronę, kształt liści i nazbieraj pełen koszyk
żołędzi. / koszyk wykonany z plastikowej butelki znajduje się pod strzałką /
2. Czy wiesz na jakim drzewie rosną szyszki?
Odszukaj to drzewo, opisz jak wygląda, powiedz co o nim wiesz.
Nazbieraj pełen koszyk szyszek.
- Czy wiesz jak wygląda klon, odszukaj to drzewo powiedz jakiego koloru są jego
liście, zrób z najładniejszych jesienny bukiet.
4. Rozwiąż zagadki o tematyce jesiennej:
Ma nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy
Czasem gorzki i trujący
Częściej smaczny i zdrowy (grzyb)
Co roku drzewa, stroją się w ich zieleń
Co roku jesień, ziemię nimi ściele
Wiszą na drzewach wiosną i latem
Ale jesienią ulatują z wiatrem (liście)
Skacze po lesie, z wielkiej uciechy
że ma w spiżarni smaczne orzechy.
Zebrała je jesienią,
gdy drzewa na złoto się rumienią ( wiewiórka)
Mieszkam w zielonej łupinie
Lecz m i się nudzi– więc, brązowe wkładam ubranie,
by spaść na ziemię jesienią bęc ( kasztan)
5. Wykonaj jesienny obraz z materiału przyrodniczego / płyta ze sklejki, klej oraz
materiał przyrodniczy przygotowany dla każdej drużyny/
III. Podsumowanie
Zgromadzenie wszystkich drużyn na polanie, obejrzenie darów zebranych podczas spaceru: żołędzie, szyszki, bukiety liści oraz jesienne obrazy. Krasnal ocenia zbiory liczy zdobyte punkty i za prawidłowo wykonane zadania przydziela medale oraz dyplomy.
Dziękuje wszystkim za przybycie na jesienną wędrówkę po lesie i zaprasza na poczęstunek