- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
Krokusowa łączka
Konspekt zajęcia
Temat: „Krokusowa łączka” – malowanie farbami plakatowymi na płótnie – praca
grupowa
Metoda: słowna, czynna, zadaniowa
Forma: zajęcie z całą grupą, praca grupowa
Pomoce: farby, pędzle, sztalugi, pojemniki z wodą, materiał (płótno), kaseta
magnetofonowa („Wiosna” A.Vivaldiego), kolorowe chustki
(ewentualnie szarfy)
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie słucha poleceń nauczyciela i rozumie je, potrafi zgodnie współpracować w grupie, rozwija inwencję twórczą i wyraża swoją wiedzę o otaczającym go świecie poprzez projektowanie i wykonanie pracy plastycznej, prawidłowo posługuje się pędzlem i wodą (dzieci młodsze), rozróżnia prawidłowo dźwięki wysokie i niskie, rozumie rolę przyrody w życiu człowieka i konieczność jej ochrony, zna najczęściej spotykane rośliny chronione (krokus) – dzieci 5-letnie
Przebieg zajęcia
1. Rozwiązanie zagadki:
1) W marcu się zaczyna
gdy się kończy zima.
Przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem,
z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.lub
2) Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną,
a tę porę zwiemy ................... (wiosną)
2. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat wiosny i jej charakterystycznych cech (pąki na drzewach, śpiew ptaków, pogoda, pierwsze kwiaty).
3. Zachęcenie do wysłuchania wiersza pt. „Krokusowa łączka”
„Pośród płatków śniegu
na słonecznym stokuroześmiana Wiosna malowała krokus.
Dobierała barwy i właśnie w tej chwili
kubełeczek z farbą nagle się przechylił.
Na dół spływa struga niebieska, liliowa.
Rozkwita dokoła łączka krokusowa.”4. Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza, wyjaśnienie trudnych lub niezrozumiałych dla dzieci słów np. stok, barwy, struga, liliowy kolor.
5. Opis przez dzieci wyglądu krokusa – kolor, kształt liści i kielicha – pokaz naturalnego krokusa w doniczce, wyjaśnienie dzieciom terminu „roślina pod ochroną”.
6. Zabawa ruchowa z muzyką – bieg po sali w rytmie muzyki, gdy dzieci usłyszą dźwięki wysokie – malują chustkami w górze niebo, gdy słyszą dźwięki niskie – malują w dole – np. kwiaty na łące.
7. Omówienie sposobu wykonania prac plastycznych, podział dzieci na grupy do sztalug, zwrócenie uwagi na rozplanowanie całej płaszczyzny i zaplanowanie pracy w grupie
np. ustalenie, kto namaluje słońce (może być tylko 1), oraz na charakterystyczną kolorystykę krokusów.
8. Malowanie „krokusowej łączki” – w tle płynie muzyka „4 pory roku – wiosna” – A.Vivaldiego.
9. Wspólne oglądanie „obrazów”, sprzątanie sali.
10. Ćwiczenie oddechowe – wąchanie kwiatów – wdech nosem; wydech ustami – zdmuchiwanie pyłku z kwiatów.