- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
Nagłówek
KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW
Temat: „Jak Kolczatek szukał mieszkania” – rozumienie zjawiska zapadania w sen zimowy przez zwierzęta; Słuchanie opowiadania połączone z poznaniem obrazu graficznego głoski „d”
Cel ogólny:
- poszerzanie wiedzy przyrodniczej
- poznanie graficznego obrazu głoski „d” – wielkiej i małej litery „d” drukowanej i pisanej
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania, poleceń nauczyciela i wypowiadania się na określony temat
- rozwijanie mowy i myślenia
- poznanie wybranych sposobów przygotowania się zwierząt do zimy
- zapoznanie ze znaczeniem określenia „dom rodzinny”, „chochoł”
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej
- kształtowanie wrażliwości muzycznej i ekspresji ruchowej
Metoda: słowna, czynna, zadaniowa
Forma: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce: Obrazki do opowiadania, obrazki przedstawiające – dom, drabinę, drzwi, deskę do krojenia, klocki, lalkę, samochód, samolot, zagadki słowne, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, białe cegiełki, litery małe i wielkie – „d”, koperty dla każdego dziecka z literami drukowanymi, wyrazy – dom, kot, tort, karta pracy dla każdego dziecka – karta pracy 33, klej, szarfy w trzech kolorach, woreczki dla każdego dziecka, trzy obręcze, tamburyno, podkłady muzyczne do piosenki i zabawy ruchowej
PRZEBIEG:
1.Powitanie rodziców i dzieci; Wspólna zabawa integracyjna: „Jeżeli Ci wesoło”
2.Wysłuchanie opowiadania H. Bechlerowej pt. „Jak Kolczatek szukał mieszkania”
Rozmowa nt. opowiadania
- Dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?
- Gdzie Kolczatek chciał zamieszkać? /wyjaśnienie określenia chochoł/
- W którym domku znalazł schronienie na zimę?
- Kto mieszkał w domku z chochoła, pod wierzbą, pod kamieniem?
3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących mieszkańców domków i umieszczenie obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek obok obrazków przedstawiających ich domy.
Ma króciutkie nóżki
I nosek malutki,
Igiełkami kłuje
Pod liśćmi zimuje. Jeż
To bardzo piękna dama,
W czerwony płaszcz ubrana.
Schowana pod dach słomiany,
Czeka na wiosenne zmiany. Róża
W zielonym płaszczu, jak trawa
Codziennie, gdy wieczór zapada,
Daje koncert bardzo rada. Żaba
Mała, okrągła kuleczka
Błyszcząca w słońcu złotem,
Wychodzi do słoneczka,
Gdy wiosna rządzi światem. Żuk
4.Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa: „Sen zimowy zwierząt”
Na podłodze rozłożone są trzy duże obręcze oznaczone kolorami szarf. Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy: niedźwiedzie – zakładają żółte szarfy, wiewiórki – czerwone i jeże – zielone. Dzieci – zwierzęta biegają w tempie podanym na instrumencie perkusyjnym. Na hasło: Stop! Zatrzymują się i słuchają, które z nich muszą iść spać. Wywołane grupy dzieci wchodzą do odpowiednich kół, układają się w nich i zasypiają. Powtarzamy kilka razy, zmieniając kolejność zasypiania.
5.Umieszczenie na tablicy obrazka przedstawiającego dom. Omówienie znaczenia określenia dom rodzinny – miejsce, w którym mieszka rodzina. W domu rodzinny czujemy się bezpiecznie, możemy liczyć na pomoc innych i powinniśmy rodzinie pomagać. Podawanie swojego adresu – miejscowości, ulicy, numeru domu, mieszkania.
6. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu: dom
7.Analiza i synteza wyrazu: dom
- Dzielenie wyrazu dom na sylaby
- Dzielenie wyrazu dom na głoski
- Ile głosek jest w tym wyrazie? Policz głoski
- Co słychać na początku wyrazu: dom?
- Budowanie schematu wyrazu: dom
8.Wypowiadanie głoski „d” długo – dydydydydydydy
wypowiadanie głoski „d” krótko: d, d, d
Tej głoski nie możemy wymawiać długo, bo zmienia ona swoje brzmienie. Wymawiamy ją krótko. Ta głoska,to spółgłoska. Do tej głoski w brzmieniu jest bardzo podobna głoska „t”
Wymawianie na zmianę: t – d, t – d, t – d.
9. Pokaz wielkiej i małej litery: „d” drukowanej i pisanej
- zastąpienie cegiełek literami
10. Kreślenie litery „d” /zaproszenie do zabawy rodziców/
- całą dłonią w powietrzu
- palcem w powietrzu
- palcem na dywanie
- na plecach swoich rodziców, kolegów
11.Zabawa ruchowa z rodzicami: „Budujemy dom”
Dzieci wraz z rodzicami podzielone na dwie grupy, ustawione ok. 2m przed obręczami, każde trzyma woreczek. Na hasło: Budujemy dom! Dzieci wraz z rodzicami biegną kolejno do obręczy i układają w niej woreczki jeden na drugim. Wygrywa ten zespół, któremu udało się zbudować dom najsprawniej i najdokładniej.
12.Rozsypanka obrazkowa. Wybieranie obrazków, których nazwy rozpoczynają się głoskę „d” – umieszczenie obok nich litery „d”.
13.Rozsypanka literowa. Wyszukiwanie litery „d” wielkiej i małej wśród liter alfabetu. Liczenie dużych i małych liter.
14. „Dom” – praca z obrazkiem. Nazywanie pomieszczeń: kuchnia, łazienka, pokój, sypialnia. Wskazywanie na obrazku sprzętów, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami np. lodówka, kanapa, szafka, umywalka itp. Nazywanie pomieszczeń, w których się znajdują i stwierdzenie do czego służą. Wypychanie obrazków sprzętów domowych i naklejanie ich w odpowiednim miejscu.
Wyszukiwanie wśród wyrazów wyrazu: dom. Naklejenie go na swojej pracy.
15.Zabawa ruchowa z rodzicami metodą Pedagogiki Zabawy Klanza – „Ciasto”
16.Podsumowanie zajęcia. Dzielenie się dzieci swoimi odczuciami i wrażeniami z dzisiejszego zajęcia.
Opracowała
Elżbieta Słupik