- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
"Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE 5-LATKÓW- „MUCHOMORKI”
TEMAT: „Tańcowała igła z nitką”- przygotowanie do nauki czytania i pisania
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie funkcji niezbędnych w kształtowaniu umiejętności pisania i czytania
CELE SZCZEGÓŁOWE
DZIECKO:
-ma rozwiniętą percepcję słuchową, wzrokową i sprawność manualną
-rozpoznaje proste symbole i znaki graficzne
-doskonali koordynację wzrokowo-ruchową
-kreśli wzory od lewej do prawej i z góry na dół
-dokonuje analizy i syntezy zdań, wyrazów, wyodrębnia głoski
-czyta globalnie wyrazy
Metoda: czynna, zadaniowa
Forma: zajęcie z cała grupą, praca indywidualna
Pomoce: karty pracy, kredki, wyrazy do globalnego czytania, obrazek sytuacyjny do zajęcia, mazak, linki w 4 kolorach
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”
Tańcowała igła z nitką,
Igła - pięknie, nitka - brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.
Igła naprzód - nitka za nią:
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"
Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą - nitka biegiem.
Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,
Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: "Co za igla!"
Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!
Rozmowa nt treści wiersza-zwrócenie uwagi na wypowiedzi całym zdaniem.
2.”Tańcząca nitka”-ćwiczenia rozmachowe- ponowna recytacja wiersza-podczas recytacji nauczyciel rysuje mazakiem na tablicy nitkę-linie faliste, zaokrąglone, pętle. Dzieci rysują te linie w powietrzu ręką.
3.”Wyszywanie”-zabawa z elementem równowagi. Na dywanie są ułożone z linek kręte wzory. Dzieci podzielone na 4 zespoły staja przed swoim wzorem. Wyszywają, idąc po linii.
4.Opowiadanie treści obrazka sytuacyjnego -Szyjemy sukienkę dla lalki Izy”-budowanie zdań z podanym wyrazem, analiza wyrazowa i sylabowa zdań i wyrazów o prostej budowie fonetycznej.
Analiza słuchowa wyrazów :Iza , igła, mama, lalka, - Ćwiczenia słuchowe „Gdzie słychać „i”? wyodrębnianie głosek w nagłosie, wygłosie, środku wyrazu-dz. chętne i zdolne . Wymyślanie wyrazów na głoskę ”i”.
5. Wykonanie zadania na kartach pracy:
Nazywanie rysunków, kolorowanie tylko tych, które rozpoczynają się głoską „i”.
Dz. zdolne- globalne czytanie wyrazów: irys-irysy, indyk-indyki, dobieranie podpisów pod obrazki i wklejanie ich.
6.Zabawa ze śpiewem na zakończenie „Nitka”.
[F1]Ńcząca nitka”-