• Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka

        • KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE 5-LATKOW „MUCHOMORKI

           

          Temat: „Choinka”-wycinanie trójkątów i składanie z nich choinki-na podst. wiersza T. Kubiaka „Wesoła choinka”

           

           Cel główny: Wykonanie choinki z trójkątów, utrwalanie zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych.

           

          Cele ogólne:

          -         przybliżenie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

          -         doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się

          -         utrwalenie umiejętności dodawania w zakresie 6

          -         kształtowanie sprawności manualnej poprzez wycinanie, łączenie i klejenie elementów

          -         wyrabianie poczucia estetyki

          -         wdrażanie do współdziałania w grupie

          -         przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo pracy

           

          Przewidywane osiągnięcia dzieci:

          Dziecko:

          -         utrwala znajomość figur geometrycznych- koło, trójkąt

          -         bezpiecznie posługuje się nożyczkami

          -       korzysta z przyborów i przyrządów zgodnie z ich przeznaczeniem

          -          sprawnie wycina

          -         rozwiązuje zagadki słowne

          -         uważnie słucha wiersza

          -         wypowiada się pełnymi zdaniami na temat zwyczajów świątecznych

          -         śpiewa piosenkę pt. ,,Światełka na choince”

          -         dodaje w zakresie 6

          -         ozdabia choinkę wg własnego pomysłu

          -         rozwija sprawność manualną poprzez łączenie  i wycinanie elementów

           

          Metody:

          -         słowne- objaśnienia, zabawa dydaktyczna

          -         czynne- zadań stawianych do wykonania

          -         aktywizujące

           

          Formy pracy:

          -         zbiorowa

          -         grupowa

          -         indywidualna jednolita

           

          Środki dydaktyczne:

          Kartka świąteczna rozcięta na 6 części, sylweta worka św. Mikołaja, kartoniki z cyframi od 1 do 6, sylwety bombek w 3 kolorach ,figury do wycięcia-zielone trójkąty, kolorowe koła różnej wielkości, wiersz Tadeusza Kubiaka pt.: ,,Wesoła choinka”, zagadki słowne tematycznie związane ze Świętami, nagranie piosenki pt.: ,,Światełka na choince”, sylwety choinki i innych drzew iglastych, klej.

           

          Przebieg zajęcia

          1.Rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia:

               * Zielone drzewko pięknie przystrojone

                  w kolorowe bombki, kokardki czerwone.

                  Złote światła błyszczą i dają otuchę,

                  Opasana wkoło przepięknym łańcuchem.        (choinka)

           

               * Te żelazne, nie wpuszczają w szkodę

                  ani krowy, oni kózki młodej.

                  Złote, lubią nosić panie.

                  Papierowe- choinka dostanie.         (łańcuchy)

           

          2. Słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka pt.: ,,Wesoła choinka”:

               Na gałązce choinkowej

               wiszą dwa jabłuszka.

               Przy jabłuszku pierwszym- pajac,

               przy drugim- kaczuszka.

               Pajac biały jest jak piekarz,

               mąkę ma na brodzie.

               A kaczuszka- złota, jakby

               kąpała się w miodzie.

               Popatrz mamo- woła Krysia-

               jak ten pajac skacze!

               A czy słyszysz- mówi mama-

               jak kaczuszka kwacze?

               Pajac tańczy, kaczka kwacze- posłuchajcie sami.

               A zajączek tu, tuż obok

               rusza wąsikami.

           

          3. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza:

          -  O czym jest mowa w utworze?

          - Dlaczego choinka była wesoła?

           

          4. Wyjaśnienie wyrazu ,,choinka” i wyrażenia ,,drzewo iglaste”.

           

           5. Zabawa ruchowa przy piosence pt.: ,,Światełka na choince lśnią”.

           6. Ćwiczenia klasyfikacyjne.

              Każde dziecko otrzymuje sylwety bombek (po 5 bombek żółtych, czerwonych

              i niebieskich) oraz kartoniki z cyframi od 1 do 6.

              * Jak można podzielić bombki? (ze względu na kolor)

              * Ile jest bombek każdego koloru? Pokażcie odpowiednią cyfrę.

              * Których bombek jest najwięcej (najmniej)? O ile? (tyle samo)

              * Ułóżcie bombki i powiedzcie, ile ich jest razem, np.: 1 czerwona i 3 niebieskie,

                 2 żółte i 4 czerwone itp. Dzieci odpowiadają i pokazują kartonik z odpowiednią cyfrą.

           

          7. Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Zimowy spacer”.

             Dzieci poruszają się w rytm muzyki naśladując ubieranie, rzuty śnieżkami, lepienie

             bałwana itp.-sprawne poruszanie się bez potrącania innych.

           

          8. Wykonanie  choinek z trójkątów, ozdabianie wyciętymi bombkami(nazywanie figur koło,   

              trójkąt ) po wcześniejszej demonstracji przez nauczyciela. Zwrócenie uwagi i

               przypomnienie przez dzieci zasad posługiwania się nożyczkami, sposobu ich przenoszenia.  

             Zwrócenie uwagi na estetykę i dokładność podczas wykonywania  pracy.

           

          9. Zawieszenie prac w sali. Sprzątanie po zajęciu-bezpieczne poruszanie się po sali.