• opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"

• KONSPEKT ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 3-latki

Kompleksowy temat zajęć: Przyszła do nas jesień

Cele ogólne:

*      Rozbudzenie zainteresowań światem przyrody: poznanie oznak jesieni;

*      Kształtowanie motoryki w zakresie zwinności, zręczności, szybkości; rozwijanie zdolności naśladowczych, spostrzegawczości, wykonywanie ćwiczeń równoważnych.

*      Rozwijanie zdolności manualnych i dbałości o estetykę pracy.

Formy organizacyjne:

*      praca z całą grupą

*      praca w małych grupach

Środki dydaktyczne: parasol, brystol w kolorach brązowym i żółtym, klej, bibuła zielona.

Przebieg zajęć:

I.       Zabawa ruchowa „Wiewiórki”. Dzieci dobierają się w trójki, dwie osoby tworzą dziuplę, trzecia osoba jest wiewiórka. „Wiewiórki” poruszają się po sali w rytm piosenki, kiedy piosenka cichnie dzieci chowają się do dziupli. Zamiana dzieci
          w parach.

II.    Zajęcia planowane oraz praca w małych grupach.

1.      „Portret jesieni” – zestaw ćwiczeń w formie opowieści ruchowej. Wyróżnienie elementów charakterystycznych dla jesieni (liście, kasztany, owoce, szyszki, żołędzie, grzyby).                                                                                         Aneks 1

2.      Słuchanie wiersza T. Śliwiaka ”Idzie jesień”.

Idzie łąką, idzie polem
          pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie – słońce świeci.
          Gdy otworzy – pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?
          Tak! To właśnie jesień jest!

Zabawa ruchowa „Słońce świeci, pada deszcz”. Nauczyciel ma parasol, dzieci pamiętają z wiersza, że gdy jesień zamknie parasol – to świeci słońce, a gdy otworzy – pada deszcz. Nauczyciel zamyka i otwiera parasol, a dzieci spacerują lub chowają się w domu, którym jest wyznaczone miejsce - przy nauczycielce.

3.      Odnalezienie w sali czterech kopert, w których znajdują się gotowe elementy do naklejania grzybów - tym samym zachęcenie dzieci do pracy w małych grupach.

„Muchomorek” – zajęcia z małą grupą. Naklejanie grzybków z gotowych elementów, omówienie jego budowy. Wyjaśnienie pojęcia – grzyb niejadalny. Rozwijanie sprawności manualnej i dbałości o estetykę pracy.

III. Zabawa ruchowa „Grzybowy slalom”

Aneks 1

„Portret Jesieni” - zestaw ćwiczeń w formie opowieści ruchowej.

Idziemy do lasu na jesienny spacer – marsz po sali.

W lesie rosną różne drzewa: wysokie – dzieci stają na palcach, ręce wyciągnięte w górę –
          i niskie – przechodzą do przysiadu.

W nocy padał deszcz, na dróżkach jest pełno kałuż – dzieci przeskakują z nogi na nogę.

Na drzewach widać jesienne kolorowe liście, którymi lekko porusza wietrzyk – dzieci kołyszą rękami w dowolnych kierunkach

Barwne liście wiatr gdzieś niesie – naśladowanie spadających liści.

Pod drzewami chodzi Jesień. Chodzi Jesień zadumana „Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdą chłody, deszcze, a tu szala nie mam jeszcze. Wiem, co zrobię!” - Jesień nazbierała liści i z pomysłu swego rada w długi rządek je układa – skłony przedstawiające zbieranie i układanie liści.

Truś - zajączek - przysiadł w trawie. Patrzy bystro i ciekawie. - Szal za krótki - pisnął - Szkoda! Muszę jeden listek dodać, bo wiem przecież doskonale, że są modne dłuższe szale – naśladowanie ruchów zająca, przysiad.

Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko liście porachował. - na szal ... Fiiu! ... jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! - I wnet zawiał porywiście: - Masz tu jeszcze cztery liście! – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.

Takie piękne! Takie duże! Lecz trzy spadły mi w kałużę!- dzieci przeskakują z nogi na nogę.

Przyfrunęły dwa wróbelki, każdy przyniósł liść niewielki. Już prezenty swoje kładą. Jesień woła: - Co za radość! - I uśmiecha się złociście: - Znów mam więcej o dwa liście. – naśladowanie lotu ptaków.

Przechodziły właśnie dzieci. – marsz. Patrzcie! Liście na bukiecik! I jak pięknie wietrzyk wieje, zaraz wszystkie nam przywieje – kołysanie rękami w dowolnych kierunkach.

A tam patrzcie, grzybów kilka, pozbieramy do kącika, i kasztany i żołędzie pozbierajmy prędzej! prędzej! – skłony obustronne podczas marszu.

Grześ trzy zebrał, jeden Ola - i pobiegły do przedszkola – bieg w miejscu.

Po drodze deszcz nas zastał - naśladowanie padającego deszczu, a my biegiem do przedszkola – bieg w miejscu.

Teraz znowu grzeje słońce. Dzieci cieszą się i wesoło podskakują – podskoki obunóż.

Jesteśmy zmęczeni i po tak długim spacerze nareszcie odpoczniemy w sali – leżenie na dywanie.