• KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Temat: „Jak  Kolczatek  szukał  mieszkania” – rozumienie  zjawiska zapadania w sen zimowy przez zwierzęta;  Słuchanie  opowiadania  połączone  z  poznaniem  obrazu  graficznego głoski „d”

Cel ogólny:

-    poszerzanie wiedzy przyrodniczej

-   poznanie graficznego obrazu głoski „d” – wielkiej i małej litery „d” drukowanej i pisanej

Cele szczegółowe:

• wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania, poleceń nauczyciela i wypowiadania się na określony temat
          • rozwijanie mowy i myślenia
          • poznanie wybranych sposobów przygotowania się zwierząt do zimy
          • zapoznanie ze znaczeniem określenia „dom rodzinny”, „chochoł”
          • doskonalenie analizy i syntezy słuchowej
          • kształtowanie wrażliwości muzycznej i ekspresji ruchowej

Metoda: słowna, czynna, zadaniowa

Forma: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna

Pomoce: Obrazki do opowiadania, obrazki przedstawiające – dom, drabinę, drzwi, deskę do krojenia, klocki, lalkę, samochód, samolot, zagadki słowne, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, białe cegiełki, litery małe i wielkie – „d”, koperty dla każdego dziecka z literami drukowanymi, wyrazy – dom, kot, tort, karta pracy dla każdego dziecka – karta pracy 33, klej, szarfy w trzech kolorach, woreczki dla każdego dziecka, trzy obręcze, tamburyno, podkłady muzyczne do piosenki i zabawy ruchowej

PRZEBIEG:

1.Powitanie rodziców i dzieci; Wspólna zabawa integracyjna: „Jeżeli Ci wesoło”

2.Wysłuchanie opowiadania H. Bechlerowej pt. „Jak Kolczatek szukał mieszkania”

Rozmowa nt. opowiadania

• Dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?
          • Gdzie Kolczatek chciał zamieszkać? /wyjaśnienie określenia chochoł/
          • W którym domku znalazł schronienie na zimę?
          • Kto mieszkał w domku z chochoła, pod wierzbą, pod kamieniem?

3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących mieszkańców domków i umieszczenie obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek obok obrazków przedstawiających ich domy.

Ma króciutkie nóżki

I nosek malutki,

Igiełkami kłuje

Pod liśćmi zimuje.                              Jeż

To bardzo piękna dama,

W czerwony płaszcz ubrana.

Schowana pod dach słomiany,

Czeka na wiosenne zmiany.               Róża

W zielonym płaszczu, jak trawa

Codziennie, gdy wieczór zapada,

Daje koncert bardzo rada.                  Żaba

Mała, okrągła kuleczka

Błyszcząca w słońcu złotem,

Wychodzi do słoneczka,

Gdy wiosna rządzi światem.              Żuk

4.Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa: „Sen zimowy zwierząt”

Na podłodze rozłożone są trzy duże obręcze oznaczone kolorami szarf. Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy: niedźwiedzie – zakładają żółte szarfy, wiewiórki – czerwone i jeże – zielone. Dzieci – zwierzęta biegają w tempie podanym na instrumencie perkusyjnym. Na hasło: Stop! Zatrzymują się i słuchają, które z nich muszą iść spać. Wywołane grupy dzieci wchodzą do odpowiednich kół, układają się w nich i zasypiają. Powtarzamy kilka razy, zmieniając kolejność zasypiania.

5.Umieszczenie na tablicy obrazka przedstawiającego dom. Omówienie znaczenia określenia dom rodzinny – miejsce, w którym mieszka rodzina. W domu rodzinny czujemy się bezpiecznie, możemy liczyć na pomoc innych i powinniśmy rodzinie pomagać. Podawanie swojego adresu – miejscowości, ulicy, numeru domu, mieszkania.

6. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu: dom

7.Analiza i synteza wyrazu: dom

• Dzielenie wyrazu dom na sylaby
          • Dzielenie wyrazu dom na głoski
          • Ile głosek jest w tym wyrazie? Policz głoski
          • Co słychać na początku wyrazu: dom?
          • Budowanie schematu wyrazu: dom

8.Wypowiadanie głoski „d” długo – dydydydydydydy

wypowiadanie głoski „d” krótko: d, d, d

Tej głoski nie możemy wymawiać długo, bo zmienia ona swoje brzmienie. Wymawiamy ją krótko. Ta głoska,to spółgłoska. Do tej głoski w brzmieniu jest bardzo podobna głoska „t”

Wymawianie na zmianę: t – d, t – d, t – d.

9. Pokaz wielkiej i małej litery: „d” drukowanej i pisanej

• zastąpienie cegiełek literami

10. Kreślenie litery „d” /zaproszenie do zabawy rodziców/

• całą dłonią w powietrzu
          • palcem w powietrzu
          • palcem na dywanie
          • na plecach swoich rodziców, kolegów

11.Zabawa ruchowa z rodzicami: „Budujemy dom”

Dzieci wraz z rodzicami podzielone na dwie grupy, ustawione ok. 2m przed obręczami, każde trzyma woreczek. Na hasło: Budujemy dom! Dzieci wraz z rodzicami biegną kolejno do obręczy i układają w niej woreczki jeden na drugim. Wygrywa ten zespół, któremu udało się zbudować dom najsprawniej i najdokładniej.

12.Rozsypanka obrazkowa. Wybieranie obrazków, których nazwy rozpoczynają się głoskę „d” – umieszczenie obok nich litery „d”.

13.Rozsypanka literowa. Wyszukiwanie litery „d” wielkiej i małej wśród liter alfabetu. Liczenie dużych i małych liter.

14. „Dom” – praca z obrazkiem. Nazywanie pomieszczeń: kuchnia, łazienka, pokój, sypialnia. Wskazywanie na obrazku sprzętów, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami np. lodówka, kanapa, szafka, umywalka itp. Nazywanie pomieszczeń, w których się znajdują i stwierdzenie do czego służą. Wypychanie obrazków sprzętów domowych i naklejanie ich w odpowiednim miejscu.

Wyszukiwanie wśród wyrazów wyrazu: dom. Naklejenie go na swojej pracy.

15.Zabawa ruchowa z rodzicami metodą Pedagogiki Zabawy Klanza – „Ciasto”

16.Podsumowanie zajęcia. Dzielenie się dzieci swoimi odczuciami i wrażeniami z dzisiejszego zajęcia.

Elżbieta Słupik