• "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych

        • KONSPEKT ZAJĘĆ

           

           

           

          Grupa wiekowa: 5-latki

           

          Temat zajęć: Nowinki z wiejskiego podwórka – zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

           

          Cel ogólny:

          *      Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

           

          Cele operacyjne (dziecko):

          *      Porusza się na czworakach sprawnie i szybko;

          *      Porusza się na czworakach w przód, jak i w tył, w podporze przodem, w pozycji odwrotnej, w kierunku na wprost, ze zmianami kierunku oraz z omijaniem przeszkód;

          *      Poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne;

          *      Potrafi stać na jednej nodze zachowując równowagę;

          *      Reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe;

          *      Odróżnia strony ciała – lewą i prawą;

          *      Wykonuje ćwiczenia ortofoniczne;

          *      Przestrzega zasad bezpiecznego poruszania się po sali oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych.

           

          Metody pracy:

          *      praktycznego działania

          *      słowna

          *      oglądowa

          *      zadaniowa

           

          Formy organizacyjne:

          *      praca grupowa

          *      praca indywidualna

           

          Środki dydaktyczne: szarfy, ilustracje domów zwierząt, płyta CD, obręcz, bębenek, piórka.

           

          Przebieg zajęć:

           

          Część I (wstępna)

           

          Po przebraniu się w stroje gimnastyczne dzieci zajmują miejsca, zgodnie z cotygodniową organizacją ćwiczeń gimnastycznych, rozdanie szarf w czterech kolorach. Przypomnienie dzieciom przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych oraz poruszania się po sali.

           

          1.      Zabawa orientacyjno-porządkowa „Gdzie kto mieszka”.

          Nauczyciel odsłania,  umieszczone w różnych miejscach sali, obrazki przedstawiające domy zwierzą (buda, stajnia, obora, norka myszy). Przy każdym z obrazków umieszczona jest szarfa danego koloru. Dzieci podzielone wcześniej na cztery grupy, poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce odszukują swój „dom” i siadają w jego pobliżu, kolejno przypominają, jak ten „dom się nazywa”. Potem zamieniają się opaskami i zabawa trwa dalej.

           

          2.      Ćwiczenia rozgrzewające uruchamiające duże grupy mięśniowe w płaszczyźnie strzałkowej oraz w płaszczyźnie czołowej.

           

          Część II (główna)

           

          3.      „Spacer piesków” – dzieci poruszają się po sali w dowolnym kierunku, na czworaka. Nauczyciel ustawia obręcze w różnych pozycjach, dzieci przechodzą pod, przez bądź omijają obręcze. Zgodnie z poleceniami nauczyciela.

           

          4.       „Pieski uczą się służyć” – dzieci ustawione parami obok siebie, jedno z dzieci ma założoną szarfę pod pachy, która imituje smycz. „Gospodarz trzyma pieska na smyczy i uczy go służyć” – ramiona ugięte, dłonie luźno zawieszone w dół, plecy proste.
          To samo powtarza druga grupa po zmianie ról. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej – skłony boczne.

           

          5.      „Pieski przechodzą przez płotek” – dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna tworzy płotek w szeregu z chwytem rąk tak, aby między „żerdziami płotka” były odstępy. Naprzeciwko, w odległości 3 kroków, „pieski” na czworakach biegną do „płotka”
          i każde omija swoją „żerdź”. To samo powtarza druga grupa.

           

          6.      „Kotki” – dzieci czworakują w różnych kierunkach. Słysząc uderzenie w bębenek, przeciągają się, robią koci grzbiet, miauczą i spacerują dalej.

           

          7.      „Myszki w norze” – połowa dzieci tworzy koło w siadzie skrzyżnym. Trzymając się za ręce  zawieszają szarfę na prawej ręce. W środku koła siada druga połowa dzieci – „myszki”. „Myszki” wychodzą z „norki” pod prawym ramieniem partnera, obiegają koło i wchodzą do „norki” pod lewym ramieniem kolegi. Po trzech powtórzeniach następuje zmiana w parach.

           

          8.      „Pająk” – chód na czworakach w podporze tyłem. Dzieci podzielone na dwie grupy: jedna ustawiona szeregiem podaje sobie ręce tworząc w ten sposób „kratę” dla pająka, druga – pająki ustawione w rzędzie. „Pająki” idą na czworakach krętą linią omijając przeszkody raz z lewej, raz z prawej strony. To samo powtarza druga grupa.

           

          9.      „Niecierpliwy konik” – dzieci stoją na jednej nodze. Naśladują konika grzebiącego nogą, stukają palcami jednej nogi z przodu o podłogę, a potem stukając palcami drugiej nogi.

           

          Część III (końcowa)

           

          10.  „Spacer gąsek” – dzieci maszerują za nauczycielem po obwodzie koła w rytmie wystukiwanym na bębenku.

           

          11.  Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. Przy wdechu –nosem, unoszą ramiona w górę, przy wydechu – buzią, opuszczają na podłogę.

           

          12.  Ćwiczenia relaksacyjne w parach. Dzieci otrzymują piórka, do muzyki głaszczą piórkiem partnera po ciele. W połowie trwania muzyki następuje zmiana w parach.

           

           

           

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.