• Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia

        • SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4 -LATKÓW

          Temat: Przygotowania zwierząt do zimy na podstawie teatrzyku „Leśne zwierzęta”

          Cel ogólny: Pokazanie na wybranych przykładach, jak zwierzęta przygotowują się do zimy

           Cele szczegółowe:

          -          tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej

          -          rozwiązywanie prostych zagadek słownych

          -          klasyfikowanie zwierząt tworząc zbiory wg jednej cechy

          -          tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, umiejętność skupienia uwagi, rozwijanie mowy, logicznego myślenia,

          -          rozwijanie zainteresowań zabawami teatralnymi

          -          wspieranie samodzielnych działań dziecka

          -          tworzenie warunków sprzyjających aktywności ruchowej dziecka

          Metody:

          -          czynna: zadań stawianych dzieciom

          -          percepcyjna

          -          słowna: teatrzyk, rozmowa, zagadki, objaśnienia

          Formy: indywidualna, zbiorowa

           Pomoce: podkłady muzyczne do zabaw, sylwety zwierząt do teatrzyku kukiełkowego, scenka do teatrzyku, zagadki, sylwety zwierząt – do zagadek słownych, ilustracje zwierząt przygotowujących się do zimy – ich legowiska, sylwety zwierząt leśnych, domy, sylwety i cienie zwierząt, opaski na głowę – wiewiórki, książka M.Koteckiej „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt”, emblematy z obrazkami przedstawiającymi: jeża, niedźwiedzia i wiewiórkę, ziemniak, wykałaczki, plastelina, goździki.

          Przebieg:

           1.Przywitanie wspólną zabawą integracyjną „ Wszyscy są…” (Klanza).

          Wszyscy są, witam was
          zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
          Jestem ja – każdy wskazuje na siebie
          Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko
          Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.

           2. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. „Leśne zwierzęta”
          (tekst własny) N – niedźwiedź, W – wiewiórka, J - jeżyk

           N:  Idę właśnie ułożyć się do snu
           najadłem się dużo, ale to bardzo dużo.
           Mam tłuściutki brzuszek,

           więc mogę długo spać i nie będę głodny.
           A kto tam jeszcze buszuje w krzakach?
           Ach, to ty wiewiórko.

          W:  Witaj niedźwiadku.

          N:  Wiewiórko, co robisz?

          W:  Zbieram zapasy
           
          na czas, gdy zima biała
          przykryje śniegiem lasy.
          Zrobiłam zapasów tyle,

          że mogę nie wychodzić całą zimę.
          Orzechy, szyszki i żołędzie
          jakoś to będzie, jakoś to będzie.
          Misiu, widziałeś gdzieś jeżyka?

          N:  Nie, nie widziałem,
          ale od innych zwierząt słyszałem,
          Że do snu się już wybiera
          całą jesień listki zbierał.

          J: Och, witajcie przyjaciele
          czasu wprawdzie mam niewiele,
          ale szczerze was zapytam
          Czy o zimie już myśleliście?
          Swoje mieszkanie już znaleźliście?
              
           
          N:  Ja jaskinię mam gotową 
          No i zaraz pójdę spać.

          W: Moja dziupla też gotowa
          A zapasów mam - ho, ho!

          J:  Więc kochani przyjaciele
          ja też wkrótce się położę
          pod listkami, w ciepłej norce
          aż się zimy skończy czas.

          W:  A kto pomoże tym zwierzętom,
          Które zimę w lesie spędzą?

          N:  Leśniczy będzie o nich pamiętał
          i kiedy śniegu będzie bez liku
          znajdą jedzenie w leśnym paśniku.
          Ptaki też trudny zimą czas mają,

          lecz dobre dzieci je dokarmiają
          dadzą słoninkę oraz ziarenka
          myślę, że będą o ptakach pamiętać.
             
           
          3.  Rozmowa nt. teatrzyku

          Jakie zwierzątka spotkały się w lesie?
          Co robiła wiewiórka?
          Po co zbierała orzeszki i żołędzie?
          Gdzie wiewiórka spędzi zimę?
          Gdzie niedźwiadek spędzi zimę?
          Czy on również gromadzi zapasy?
          Gdzie jeżyk spędzi zimę?
          Kto nakarmi zwierzątka, które nie zasypiają na zimę?
          A kto pomoże ptakom?

           

          4. Zabawa ruchowa: „Wiewiórki z dziupli” – reakcja na sygnał słuchowy.

          5.Odgadywanie zagadek „O kim mowa?”. Wskazywanie odpowiednich zwierząt na obrazkach.

          Kolczasty zwierzaczek

          Ma z igieł kubraczek.

          Latem deptał po borze

          A wkrótce zaśnie w norze.                         /jeż/

           

          W dziupli swej na drzewie,

          Gdy nikt o tym nie wie

          Orzechów zapasy

          Zbiera na złe czasy.                                  /wiewiórka/

           

          Czasem miodek mu się śni,

          Gdy twardo przez całą zimę śpi.            /niedźwiedź/

           

          6.Zabawa kołowa ze śpiewem i podkładem muzycznym: „Stary niedźwiedź”.

           

          7.Ćwiczenia klasyfikacyjne: „Kto śpi, a kto nie śpi w czasie zimy”.

           

          8.Ćwiczenie spostrzegawczości – dobieranie cienia do sylwety-postaci zwierząt.

           

          9.Zabawa inscenizowana przy piosence pt. Jeżyk”.

           

          10.Zabawa kołowa: „Jeżyk”.

           

          11.Praca plastyczna - wykonanie jeża z wykorzystaniem ziemniaka i wykałaczek /słuchanie muzyki relaksacyjnej/, omówienie prac, eksponowanie prac przez dzieci, opisywanie wrażeń.

           

          12.Pomoc dzieci w pracach porządkowych.

           

          13.Refleksja podsumowująca zabawę „Gdybyś mieszkał w lesie, jakim zwierzątkiem chciałbyś być …” (dziecko wybiera zwierzątko, n-lka zawiesza dziecku emblemat z tym zwierzątkiem).

            Opracowała

          mgr Elżbieta Słupik