- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE 5-LATKOW „MUCHOMORKI
Temat: „Choinka”-wycinanie trójkątów i składanie z nich choinki-na podst. wiersza T. Kubiaka „Wesoła choinka”
Cel główny: Wykonanie choinki z trójkątów, utrwalanie zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych.
Cele ogólne:
- przybliżenie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
- doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się
- utrwalenie umiejętności dodawania w zakresie 6
- kształtowanie sprawności manualnej poprzez wycinanie, łączenie i klejenie elementów
- wyrabianie poczucia estetyki
- wdrażanie do współdziałania w grupie
- przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo pracy
Przewidywane osiągnięcia dzieci:
Dziecko:
- utrwala znajomość figur geometrycznych- koło, trójkąt
- bezpiecznie posługuje się nożyczkami
- korzysta z przyborów i przyrządów zgodnie z ich przeznaczeniem
- sprawnie wycina
- rozwiązuje zagadki słowne
- uważnie słucha wiersza
- wypowiada się pełnymi zdaniami na temat zwyczajów świątecznych
- śpiewa piosenkę pt. ,,Światełka na choince”
- dodaje w zakresie 6
- ozdabia choinkę wg własnego pomysłu
- rozwija sprawność manualną poprzez łączenie i wycinanie elementów
Metody:
- słowne- objaśnienia, zabawa dydaktyczna
- czynne- zadań stawianych do wykonania
- aktywizujące
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
Kartka świąteczna rozcięta na 6 części, sylweta worka św. Mikołaja, kartoniki z cyframi od 1 do 6, sylwety bombek w 3 kolorach ,figury do wycięcia-zielone trójkąty, kolorowe koła różnej wielkości, wiersz Tadeusza Kubiaka pt.: ,,Wesoła choinka”, zagadki słowne tematycznie związane ze Świętami, nagranie piosenki pt.: ,,Światełka na choince”, sylwety choinki i innych drzew iglastych, klej.
Przebieg zajęcia
1.Rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia:
* Zielone drzewko pięknie przystrojone
w kolorowe bombki, kokardki czerwone.
Złote światła błyszczą i dają otuchę,
Opasana wkoło przepięknym łańcuchem. (choinka)
* Te żelazne, nie wpuszczają w szkodę
ani krowy, oni kózki młodej.
Złote, lubią nosić panie.
Papierowe- choinka dostanie. (łańcuchy)
2. Słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka pt.: ,,Wesoła choinka”:
Na gałązce choinkowej
wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym- pajac,
przy drugim- kaczuszka.
Pajac biały jest jak piekarz,
mąkę ma na brodzie.
A kaczuszka- złota, jakby
kąpała się w miodzie.
Popatrz mamo- woła Krysia-
jak ten pajac skacze!
A czy słyszysz- mówi mama-
jak kaczuszka kwacze?
Pajac tańczy, kaczka kwacze- posłuchajcie sami.
A zajączek tu, tuż obok
rusza wąsikami.
3. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza:
- O czym jest mowa w utworze?
- Dlaczego choinka była wesoła?
4. Wyjaśnienie wyrazu ,,choinka” i wyrażenia ,,drzewo iglaste”.
5. Zabawa ruchowa przy piosence pt.: ,,Światełka na choince lśnią”.
6. Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Każde dziecko otrzymuje sylwety bombek (po 5 bombek żółtych, czerwonych
i niebieskich) oraz kartoniki z cyframi od 1 do 6.
* Jak można podzielić bombki? (ze względu na kolor)
* Ile jest bombek każdego koloru? Pokażcie odpowiednią cyfrę.
* Których bombek jest najwięcej (najmniej)? O ile? (tyle samo)
* Ułóżcie bombki i powiedzcie, ile ich jest razem, np.: 1 czerwona i 3 niebieskie,
2 żółte i 4 czerwone itp. Dzieci odpowiadają i pokazują kartonik z odpowiednią cyfrą.
7. Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Zimowy spacer”.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki naśladując ubieranie, rzuty śnieżkami, lepienie
bałwana itp.-sprawne poruszanie się bez potrącania innych.
8. Wykonanie choinek z trójkątów, ozdabianie wyciętymi bombkami(nazywanie figur koło,
trójkąt ) po wcześniejszej demonstracji przez nauczyciela. Zwrócenie uwagi i
przypomnienie przez dzieci zasad posługiwania się nożyczkami, sposobu ich przenoszenia.
Zwrócenie uwagi na estetykę i dokładność podczas wykonywania pracy.
9. Zawieszenie prac w sali. Sprzątanie po zajęciu-bezpieczne poruszanie się po sali.