- turniej ekologiczny "Młodzi Ekolodzy"
- "Domowi ulubieńcy" -scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
- scenariusz "Gimnastyka fajna sprawa...
- "Z wiejskiego podwórka'" - zestaw ćwiczeń gimnastycznych
- opowieść ruchowa "Przyszła do nas jesień"
- Wędrówki Leśnych Skrzatów- jesienne zabawy na świeżym powietrzu
- Krokusowa łączka
- Choinka- wycinanie z trójkątów i składanie z nich choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka
- "Tańcowała igła z nitką"- przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Przygotowanie zwierząt do zimy -konspekt zajęcia
- zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
- SCENARIUSZ - CO NAM SKRYWA LAS
- Scenariusz - Wszędobylskie powietrze
- scenariusz "Wędrówki Lesnych Skrzatów"
- Scenariusz Konkursu na kącik przyrody
- Scenariusz zajęcia "Oprzyrodę dbamy śmieci nie mieszamy"
- Scenariusz zajęcia "Wiosna na łące"
- Scenariusz zajęcia "Wiosenne kwiaty"
- Scenariusz zajęcia "Planeta Ziemia"
- Ćwiczenia gimnastyczne metodą RR Weroniki Sherbornee
- Scenariusz zajęcia "Jak Kolczatek szukał mieszkania
zajęcie "Poznajemy obieg wody w przyrodzie"
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Data: 6.11.2014r.
Prowadząca Joanna Lamorska
Temat: Poznajemy obieg wody w przyrodzie
Cele ogólne:
- rozwijanie pojęć z zakresu przyrody nieożywionej,
- poznanie obiegu wody w przyrodzie,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
- uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania,
- improwizuje różne ruchy do usłyszanego utworu,
- zna obiegu wody w przyrodzie,
- wyciąga wnioski z przeprowadzonego doświadczenia,
- improwizuje różne ruchy do usłyszanego utworu,
- gra na instrumencie
Formy pracy dzieci:
zbiorowa, indywidualna.
Metody:problemowe, aktywizujące, praktyczne
Pomoce:
Opowiadanie H. Bechlerowej „ Jedna srebrna kropla” płyta CD z nagraniem piosenki, instrumenty, ilustracje do opowiadania, ilustracja obieg wody w przyrodzie, plansze Co zanieczyszcza wodę?, napis woda, rozsypanka literowa dla dzieci, kubeczek z farbą, materiały do doświadczeń: czajnik, słoik, woda zabarwiona, woda z zapachem octu, Woda mineralna i kubki do picia., kostki lodu
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie gości - zabawą wg M. Bogdanowicz „Wszyscy pięknie się witamy...”
2.Zainteresowanie dzieci opowiadaniem H. Bechlerowej pt. „ Jedna srebrna kropla”. / zał. 1 /
3. Rozmowa kierowana:
- O czym marzyła kropla?,
- Kto ją zapewniał o tym, że marzenia się spełniają
- Co się wydarzyło?
- Dlaczego tak się dzieje? / bo woda krąży w przyrodzie
4. Wyjaśnienie zjawiska obiegu wody w przyrodzie na podstawie ilustracj
5. Wykonanie doświadczenie: „ Deszcz w słoiku”
6. Co to jest woda ? burza mózgów: ciecz bezbarwna, bezwonna, może zmieniać się w parę lub lód ....
7. Zabawa ruchowa „ Krople deszczu i chmury”
8. Kto potrzebuje wody? -wypowiedzi dzieci
9. Co zanieczyszcza wodę? – Chcemy, żeby woda była czysta
10. Czy to jest woda? – pokaz trzech szklanek z wodą – czy można wypić taką wodę brudna, mętna o ostrym zapachu
11. Woda zdatna do picia – prezentacja własnoręcznie wykonanego filtra
12. Mokra piosenka – śpiew oraz akompaniament do refrenu w wykonaniu dzieci.
13. Dlaczego po deszczu nie wszędzie są kałuże – doświadczenie, jeżeli są to kto je wysusza ?
14. Wietrzyk – wylanie na kartkę plamy z farby i rozdmuchanie jej, a potem przyjrzenie się i próba nazwania powstałego kształtu.